Nevím.
Nerozumím.
Vím. Rozumím ti. Chápu tě.
Stresuje vás pocit, že musíte říct, že něco nevíte? A nevíte, jak to vyjádřit?
Jak naopak vyjádřit svou účast a pochopení druhého?
Jak ukázat druhému, že ho sledujete, že mu rozumíte a že ho posloucháte?
____________________________________________________________________
Když jsem začínala s prvním jazykem, potýkala jsem se s několika strašáky. Jedna z mých velkých obav byla, že nebudu znát slovíčko, které zrovna budu nutně potřebovat k tomu, abych se správně vyjádřila. Druhá obava byla, že nebudu vědět, jak vytvořit otázku, větu, na co se ptát a o čem mluvit. A třetí obava byla, že se mě někdo zeptá na něco, na co nebudu znát odpověď. Strašně nerada říkám, že něco nevím.
Podobné situace mě dokázaly paralyzovat tak, že jsem raději zatvrzele mlčela. Později jsem si uvědomila, že takhle se cizí jazyk nenaučím. Nakonec jsem si taky přiznala, že si připadám mnohem nepříjemněji, když zarytě mlčím.
Mám pro vás několik tipů, jak se z takové situace dostat:
• Připustit si, že ne vždy všechno můžeme znát a odpověď „Nevím“, je jedna z častých a úplně normálních vět.
• Připustit si, že když neznám určité slovíčko, není ostuda vytáhnout chytrý mobil s překladačem a slovíčko si najít.
• Máte před sebou setkání, konverzaci, odpoledne u kávy s cizincem nebo třeba s lektorem angličtiny? Připravte si slovní si slovní zásobu a základní slovní obraty z běžných témat, o kterých budete diskutovat (dovolená, koníčky, práce, rodina). Připravte si také otázky, protože otázky dělají studentům angličtiny největší problém. Není nad to mít dobrou zásobu otázek. Pak už z odpovědi můžete chytat kontext. Možná nebudete rozumět kompletně celé odpovědi. Nevadí! Soustřeďte se na kontext a snažte se pochytit hlavní sdělení. To je nejlepší praxe a efektivní způsob, jak se angličtinu učit.
• Připravte si odpověď na situaci, kdy budete muset připustit, že něco nevíte. Pokud se jedná o nějakou přednášku nebo schůzku připravte se co nejlépe na danou oblast. Vyhledejte si co nejvíce informací. A v případě, že něco nevíte, stát se to může také, tak si připravte šikovnou odpověď na situaci, kdy budete muset připustit, že něco nevíte.
Pár základních frází pro začátečníky, jak v angličtině vyjádřit, že něco nevíte. A jak vyjádřit, že s něčím souzníte, že víte, že rozumíte.
Mám také něco pro pokročilejší. Jak šikovně zareagovat v situaci, kdy jste třeba na jednání a musíte říct, že něco nevíte. Jak si s tím poradit?
Nenechte se zaskočit, udržte profesionální tón a s klidným výrazem v obličeji oslňte jednou z následujících frází:
• It depends on the context and I’d like to reflex on it and come back with a more considered view.
• I´m sorry, I´m not sure about right answer to this question. Let us come back and confirm that.
• I don´t know an exact answer, but I’d be happy to do some more work and come back if that helps.
• That´s timely question, because I´m currently gathering information on it.
• Great question. I´m not familiar enough to risk a guess. Let me get back to you later with a more precise answer.
• One way to look at this is …
• In my experience…
• Let me be sure I understand which information you´re looking for…
• I can´t answer that at the moment, but would like to consider it further and I´ll get back to you later.
Chcete si podobné věci vyzkoušet živě? Bojíte se jít rovnou do ulic a potřebujete si to nejdřív natrénovat se studenty, kteří mají touhu jako vy zlepšit se, posunout, procvičit si běžná témata pod vedením a koučováním dvou lektorek, které vám pomohou vytvořit bezpečné a příjemné prostředí pro uvolněné procvičení a konverzaci? Pomůžeme vám s tématy a s uvolněním bariér, podpoříme vás naším vedením a také tipy a informacemi, jak můžete svou angličtinu zlepšit také samostatně.
Přijďte na naší Zážitkovou angličtinu.
Nejnovější komentáře